Howl-o-ween Hustle

Age Group Results

October 28, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.


5K Run/Walk Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79
5K Run/Walk Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79
8K Men: Top Finishers 0-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79
8K Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79

5K Run/Walk

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ana Corby                         Novi  MI              121   35        2        19:51.6      6:23/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adriana Gasperoni Pantaleo        Utica  MI             221   42       13        22:46.3      7:19/M
Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Plouff                      Fraser  MI            485   13       11        22:37.9      7:16/M
       2    Katherine Oneill                  Sterling Heights  M   454   12       17        23:19.7      7:30/M
       3    Dalaney Strevler                  New Baltimore  MI     732   10       23        24:31.5      7:53/M
       4    Annabella Stout                   New Baltimore  MI     606   11       25        24:37.4      7:55/M
       5    Marissa Gulecki                   Macomb  MI            241    9       42        26:04.7      8:23/M
       6    Samantha Deceuninck               Macomb  MI            142   12       44        26:14.4      8:26/M
       7    Cadenn Clower                     Macomb  MI            112   11       50        26:43.6      8:35/M
       8    Katelyn Frazier                   Roseville  MI         208    9       51        26:43.6      8:35/M
       9    Charlotte Yurenka                 New Baltimore  MI     686    8       57        27:11.8      8:44/M
      10    Abby Eskuri                       Roseville  MI         186   13       62        27:23.6      8:48/M
      11    Lara Lara                         New Baltimore  MI     733   13       69        28:10.1      9:03/M
      12    Mia Desantis                      Sterling Heights  M   154   13       70        28:13.0      9:04/M
      13    Riley Hooton                      New Baltimore  MI     274   11       77        28:46.2      9:15/M
      14    Miranda Dobbins                   Clinton Township  M   160   14       78        28:50.4      9:16/M
      15    Ashley Morse                      Macomb  MI            429   13       87        29:33.4      9:30/M
      16    Alyssia Johnson                   Macomb  MI            305   13       89        29:39.2      9:32/M
      17    Ella Ella                         New Baltimore  MI     734   13       98        30:07.7      9:41/M
      18    Lillian Harris                    Macomb  MI            260    9      104        30:13.4      9:43/M
      19    Mirabelle Greig                   Utica  MI             239   10      108        30:28.7      9:48/M
      20    Zariel Hadlich                    Clinton Township  M   248   12      111        30:34.0      9:50/M
      21    Mia Sape                          Fraser  MI            559   13      128        31:24.9     10:06/M
      22    Giuliana Janow                    Macomb  MI            294   11      130        31:26.3     10:06/M
      23    Karis Miller                      Macomb  MI            422    7      162        32:29.5     10:27/M
      24    Madison Paternoster               St. Clair Shores  M   471   11      170        32:53.5     10:34/M
      25    Narissa Niarhos                   Harrison Township     443   13      179        33:00.0     10:37/M
      26    Riley Sadaj                       Macomb  MI            557   10      183        33:06.1     10:39/M
      27    Chloe Breece                      New Baltimore  MI      62   10      202        33:28.7     10:46/M
      28    Samantha Curtis                   New Baltimore  MI     707   9       203        33:31.3     10:47/M
      29    Miu Verna                         Macomb  MI            645   10      207        33:42.9     10:50/M
      30    Adriana Kerr                      Port Huron  MI        322   11      210        33:44.1     10:51/M
      31    Callie Gulecki                    Macomb  MI            242    9      217        34:01.1     10:56/M
      32    Rita Demick                       New Baltimore  MI     151   11      219        34:02.7     10:57/M
      33    Madison Graham                    Algonac  MI           232    8      225        34:15.9     11:01/M
      34    Anna Lucas                        Macomb  MI            380    9      248        35:11.6     11:19/M
      35    Megan Renaud                      Sterling Heights  M   513   11      276        36:42.8     11:48/M
      36    Lilly Greenway                    Macomb  MI            236   12      279        36:53.1     11:52/M
      37    Emma Reimer                       New Haven  MI         511    8      283        36:54.8     11:52/M
      38    Ava Deason                        Macomb  MI            140   12      284        36:55.6     11:52/M
      39    Kayden Crute                      Utica  MI             128    9      319        38:44.0     12:27/M
      40    Sarah Curtis                      New Baltimore  MI     708   11      325        39:23.8     12:40/M
      41    Aubrey Zizelman                   Utica  MI             698    8      339        39:59.0     12:51/M
      42    Eden Dibrango                     Washington  MI        157    8      341        40:06.4     12:54/M
      43    Lila Coakley                      Sterling Heights  M   115   10      342        40:09.2     12:55/M
      44    Lola Zieleniewski                 Washington  MI        695    8      346        40:15.2     12:57/M
      45    Lauren Cataldo                    Saint Clair Shores     95   12      353        40:33.8     13:02/M
      46    Gracie Fillo                      Macomb  MI            193   11      356        40:38.5     13:04/M
      47    Angelina Thomas                   Macomb  MI            628    7      364        40:56.2     13:10/M
      48    Taylor Frazier                    Roseville  MI         207   12      368        41:09.9     13:14/M
      49    Laila Hall-Mcpherson              Utica  MI             251    9      373        41:34.7     13:22/M
      50    Jamile Cuzco                      Utica  MI             131    9      376        41:37.7     13:23/M
      51    Liz Zhagui                        Utica  MI             691    9      377        41:40.3     13:24/M
      52    Emma Clausen                      St. Clair Shores  M   735   10      383        41:44.8     13:25/M
      53    Langley Guzniczak                 Sterling Heights  M   246    8      395        42:45.6     13:45/M
      54    Isabelle Breece                   New Baltimore  MI      63   11      396        42:56.9     13:48/M
      55    Charley Paternoster               New Baltimore  MI     470   10      397        43:01.7     13:50/M
      56    Jada Pantaleo                     Utica  MI             462   11      398        43:05.8     13:51/M
      57    Ava Breece                        New Baltimore  MI      64    9      399        43:07.0     13:52/M
      58    Hailey Harelik                    Utica  MI             257   10      404        43:31.3     14:00/M
      59    Allison Polk                      Utica  MI             490   11      405        43:32.5     14:00/M
      60    Eva Fillo                         Macomb  MI            192    8      409        44:10.4     14:12/M
      61    Leah Clower                       Macomb  MI            113    9      421        44:50.4     14:25/M
      62    Mia Distefano                     Fair Haven  MI        159    7      426        45:02.4     14:29/M
      63    Abigayle Sadaj                    Macomb  MI            558    8      428        45:17.8     14:34/M
      64    Aryana Frocillo                   Macomb  MI            212    9      440        46:40.9     15:00/M
      65    Addison Roosen                    Oxford  MI            541    6      444        46:51.0     15:04/M
      66    Dion Bryant                       Utica  MI              74    8      446        46:54.9     15:05/M
      67    Gracie Wetherington               Utica  MI             667   11      456        47:40.9     15:20/M
      68    Serena Matti                      Utica  MI             399   11      457        47:41.6     15:20/M
      69    Sarah Plociniak                   Utica  MI             484    9      492        50:04.9     16:06/M
      70    Kaylin Bird                       Macomb  MI             40   11      493        50:05.4     16:06/M
      71    Hannah Schatzberg                 Macomb  MI            564   10      494        50:05.5     16:06/M
      72    Emma Chubb                        Macomb  MI            723   8       498        50:11.6     16:08/M
      73    Hannah Danielson                  Utica  MI             136   10      499        50:12.2     16:08/M
      74    Reeta Kamira                      Sterling Heights  M   309   10      502        50:13.3     16:09/M
      75    Julie Herchock                    St. Clair Shores  M   264    0      503        50:21.8     16:11/M
      76    Madison Sadaj                     Macomb  MI            555   13      511        50:47.2     16:20/M
      77    Kristen Khamis                    Sterling Heights  M   323    0      514        50:52.9     16:21/M
      78    Gianna Thomas                     Macomb  MI            627    8      527        51:28.6     16:33/M
      79    Anchal Watson                     Utica  MI             659   10      529        51:36.3     16:35/M
      80    Morgan Clausen                    St. Clair Shores  M   737   12      530        51:38.6     16:36/M
      81    Sarah Showers                     Saint Clair Shores    582   12      531        51:39.0     16:36/M
      82    Liz Jankowsky                     New Baltimore  MI     293    6      535        51:50.7     16:40/M
      83    Hanna Shekoski                    New Baltimore  MI     580   12      539        52:11.9     16:47/M
      84    Alexis Leavitt                    New Baltimore  MI     366   11      543        52:21.0     16:50/M
      85    Angela Matthews                   Utica  MI             710   12      550        52:34.8     16:54/M
      86    Haley Dobbs                       Utica  MI             162   10      566        54:14.2     17:26/M
      87    Ariel Steen                       Port Huron  MI        602   14      570        54:25.0     17:30/M
      88    Isabelle Nogueira                 North Street  MI      451   13      571        54:25.2     17:30/M
      89    Charlotte Cechovsky               Armada  MI             97    4      607        56:46.4     18:15/M
      90    Laura Sinclair                    Warren  MI            589   12      621        57:47.1     18:35/M
      91    Claire Nofs                       Saint Clair Shores    725   6       626        58:17.0     18:44/M
      92    Abriella Beveridge                Sterling Heights  M    38    5      628        58:51.8     18:55/M
      93    Keelan Beveridge                  Sterling Heights  M    37    9      629        58:51.9     18:55/M
      94    Sienna Cranston                   Eastpointe  MI        126   11      642      1:01:31.6     19:47/M
      95    Jordan Mangenje                   Auburn Hills  MI      385   10      643      1:01:39.6     19:49/M
      96    Ashley Matthews                   Utica  MI             398   10      644      1:01:39.8     19:49/M
      97    Adrianna Mangenje                 Auburn Hills  MI      384    9      645      1:01:41.2     19:50/M
      98    Issabelle Ley                     Oxford  MI            370    9      651      1:02:23.6     20:04/M
      99    Annabel Guzniczak                 Sterling Heights  M   245    5      653      1:02:30.5     20:06/M
     100    Trista Cleveland                  New Baltimore  MI     107   13      657      1:03:27.5     20:24/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kayla Owens                       Washington  MI        460   17       93        29:57.7      9:38/M
       2    Aida Semaan                       Washington  MI        574   15      198        33:18.1     10:42/M
       3    Taylor Kehoe                      Richmond  MI          319   18      218        34:02.0     10:57/M
       4    Rachel Hopp                       Washington  MI        279   16      238        34:35.0     11:07/M
       5    Mackenzie Fischer                 Macomb  MI            195   16      269        36:23.3     11:42/M
       6    Jeni Fischer                      Macomb  MI            196   15      439        46:30.7     14:57/M
       7    Alivia Taormina                   Macomb  MI            620   19      524        51:15.2     16:29/M
       8    Kailey Catherwood                 Troy  MI              726   17      632        59:05.3     19:00/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Doppke                  Casco  MI             169   20      118        30:45.7      9:53/M
       2    Rebecca Lambert                   Utica  MI             351   23      141        31:48.1     10:14/M
       3    Michelle Walters                  Troy  MI              653   24      161        32:29.3     10:27/M
       4    Kellen Taylor                     Britton  MI           621   22      167        32:48.8     10:33/M
       5    Kayla Varicalli                   Macomb  MI            644   21      206        33:40.6     10:50/M
       6    Lilian Boufakhreddine             Linden  MI             50   21      214        33:54.2     10:54/M
       7    Rachel Eckert                     Dryden  MI            176   21      252        35:17.7     11:21/M
       8    Sara Eick                         Oak Park  MI          179   24      387        42:01.8     13:31/M
       9    Kristen Van Hall                  Clinton Township  M   639   23      410        44:10.6     14:12/M
      10    Peyton Rudnik                     Roseville  MI         548   20      418        44:46.2     14:24/M
      11    Taylor Boone                      Rochester  MI          46   24      483        49:24.1     15:53/M
      12    Ann Kaniuk                        Ray  MI               310   20      485        49:29.8     15:55/M
      13    Jordan Miron                      Utica  MI             424   20      486        49:30.2     15:55/M
      14    Kyle Wonsowicz                    Clinton Township  M   678   24      611        57:18.2     18:25/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Micah Dupuie                      Almont  MI            172   25       46        26:22.3      8:29/M
       2    Julie Lawrence                    Waterford  MI         362   25       53        26:56.7      8:40/M
       3    Carla Robinson                    Algonac  MI           532   29       97        30:07.2      9:41/M
       4    Ashley Wozniak                    Clinton Township  M   681   29      114        30:39.7      9:51/M
       5    Katie Flenna                      Algonac  MI           198   29      117        30:44.1      9:53/M
       6    Celia Huff                        Saint Clair Shores    282   25      123        31:09.6     10:01/M
       7    Nicole Czarnowczan                Macomb  MI            132   25      140        31:43.4     10:12/M
       8    Emily Eggleston                   Fenton  MI           1034   29      147        31:57.2     10:16/M
       9    Nicole Trouten                    La Salle  MI          634   28      168        32:49.1     10:33/M
      10    Vicky Delcourt                    Emmett  MI            150   28      194        33:16.6     10:42/M
      11    Georgia Matthews                  Madison Heights  MI    12   28      216        33:55.5     10:54/M
      12    Angela Scott                      New Baltimore  MI     567   27      220        34:04.6     10:57/M
      13    Heather Brohl                     Grosse Pointe Park     68   26      240        34:46.5     11:11/M
      14    Jocelyn Robelli                   Macomb  MI            525   29      246        35:07.1     11:17/M
      15    Erica Maierle                     Macomb  MI            383   25      255        35:42.0     11:29/M
      16    Jill Pysh                         Sterling Heights  M   498   28      267        36:22.3     11:42/M
      17    Amanda Stark                      Saint Clair Shores    599   29      274        36:38.0     11:47/M
      18    Caitlin Wood                      Mount Clemens  MI     679   28      275        36:38.2     11:47/M
      19    Stephanie Forth                   Clinton Township  M   201   29      277        36:47.0     11:50/M
      20    Alyce Robelli                     Birmingham  MI        524   28      310        38:08.4     12:16/M
      21    Chelsea Kiss                      Saint Clair Shores    331   26      414        44:27.7     14:18/M
      22    Candace Frank                     Clinton Township  M   205   27      424        45:01.3     14:28/M
      23    Alexandra Leach                   Sterling Heights  M   364   26      431        45:31.7     14:38/M
      24    Ashley Gwinn                      Miami  FL             247   27      443        46:43.2     15:01/M
      25    Jay Bryant                        Utica  MI              73   29      449        46:56.2     15:05/M
      26    Kimberly Kidle                    Saint Clair  MI       325   27      461        47:47.9     15:22/M
      27    Kaitlyn Summers                   Macomb  MI            720   25      476        48:37.1     15:38/M
      28    Nadine Borja                      Royal Oak  MI          49   26      480        49:20.5     15:52/M
      29    Pricilla Elaine Borja             Royal Oak  MI          48   28      481        49:20.9     15:52/M
      30    Cara Harelik                      Utica  MI             256   29      516        50:57.6     16:23/M
      31    Nicole Larocca                    Clinton Township  M   360   25      610        57:17.0     18:25/M
      32    Amanda Andary                     Warren  MI            731   27      617        57:33.4     18:30/M
      33    Eaman Nagi                        Detroit  MI           439   29      634        59:26.7     19:07/M
      34    Chelsea Wagner                    Saint Clair Shores    650   25      640      1:00:41.2     19:31/M
      35    Jaclyn Porritt                    New Baltimore  MI     491   27      664      1:04:09.4     20:38/M
      36    Pamela Webb                       Clinton Township  M   662   29      670      1:06:13.1     21:17/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Brunning                   Rochester  MI          71   33       14        23:00.0      7:24/M
       2    Jen Hope Boyd                     St. Clair Shores  M    52   30       35        25:35.2      8:14/M
       3    Alicia Morabito                   Hazel Park  MI        428   33       59        27:15.8      8:46/M
       4    Katie Closs                       Utica  MI             110   34       83        29:11.8      9:23/M
       5    Amy Wilkewicz                     Utica  MI             670   34       91        29:41.2      9:33/M
       6    Katie Lord                        Clinton Township  M   375   33       96        30:06.5      9:41/M
       7    Michelle Braschayko               Oxford  MI             58   34      142        31:52.2     10:15/M
       8    Melissa Fleury                    Lapeer  MI            199   34      143        31:52.7     10:15/M
       9    Kathryn Neville                   Brooklyn  MI          442   32      150        31:58.3     10:17/M
      10    Megan Nicole Rhein                Richmond  MI          517   30      155        32:13.1     10:22/M
      11    Virginia Cunningham               Clinton Township  M   713   31      156        32:14.7     10:22/M
      12    Lisa Cameron                      Warren  MI             87   33      163        32:34.2     10:28/M
      13    Amanda Francek                    Goodells  MI          204   32      195        33:16.7     10:42/M
      14    Leah Mahan                        Clinton Township  M   382   32      233        34:24.1     11:04/M
      15    Calla Miller                      Highland  MI          417   31      235        34:29.0     11:05/M
      16    Lisa Bastuba                      Clinton Township  M    26   34      245        35:03.8     11:16/M
      17    Kelli Polk                        Utica  MI             487   32      307        37:59.6     12:13/M
      18    Rachel Gerard                     New Haven  MI         223   31      316        38:31.8     12:23/M
      19    Beth Decker                       New Baltimore  MI     145   32      322        39:04.3     12:34/M
      20    Tiffany Furnari                   Macomb  MI            722   33      349        40:19.9     12:58/M
      21    Amanda Littlejohn                 New Baltimore  MI     372   33      358        40:43.4     13:06/M
      22    Amanda Kociolek                   Saint Clair Shores    338   31      361        40:49.9     13:07/M
      23    Candy Penkala                     Sterling Heights  M   473   32      374        41:35.0     13:22/M
      24    Melissa Brandimore                Port Huron  MI         56   34      382        41:43.4     13:25/M
      25    Mary Bastuba                      Macomb  MI             28   32      389        42:13.7     13:34/M
      26    Jamie Crooker                     Harrison Township     127   30      425        45:02.1     14:29/M
      27    Rachel Landoski                   Warren  MI            353   33      472        48:34.2     15:37/M
      28    Stacey Scott                      Jeddo  MI             569   33      490        49:54.6     16:03/M
      29    Danielle Lemire                   Utica  MI             368   32      501        50:13.1     16:09/M
      30    Katie Billiet                     Macomb  MI             39   30      509        50:43.3     16:18/M
      31    Heather Wietecha                  Harrison Township     668   31      510        50:43.8     16:18/M
      32    Amanda Wildner                    Harrison Township     669   31      534        51:48.9     16:39/M
      33    Leah Jerome                       Hazel Park  MI        300   34      551        52:35.7     16:54/M
      34    Amanda Powers                     Utica  MI             492   31      562        53:24.2     17:10/M
      35    Stephanie Cechovsky               Armada  MI             96   34      606        56:46.2     18:15/M
      36    Ashley Buck                       Redford  MI            76   33      625        57:49.4     18:35/M
      37    Kathleen Burt                     Clinton Township  M    82   31      647      1:02:06.7     19:58/M
      38    Rachel Andres                     Clinton Township  M    14   31      669      1:06:07.1     21:16/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelli Roddy                       Oxford  MI            537   38       16        23:14.6      7:28/M
       2    Stacie Callison                   Macomb  MI             85   39       34        25:29.5      8:12/M
       3    April Matalavy                    Macomb  MI            395   39       55        27:03.8      8:42/M
       4    Heidi Hamilton                    Roseville  MI         252   37       71        28:13.3      9:04/M
       5    Anna Clower                       Macomb  MI            111   38       72        28:23.4      9:08/M
       6    Victoria Larkins                  Harrison Township     359   38       76        28:39.7      9:13/M
       7    Heather Kline                     Macomb  MI            334   38       95        30:03.8      9:40/M
       8    Amy Stolinski                     Macomb  MI            604   39      138        31:36.4     10:10/M
       9    Stephanie Gregory                 St. Clair Shores  M   237   35      144        31:53.3     10:15/M
      10    Kelly Elliott                     Utica  MI             182   38      151        31:58.5     10:17/M
      11    Carly Cass                        Macomb  MI             92   38      164        32:37.9     10:29/M
      12    Stacie Fillo                      Macomb  MI            190   36      166        32:43.4     10:31/M
      13    Heather Hooton                    New Baltimore  MI     272   37      172        32:54.2     10:35/M
      14    Kim Strader                       Clarkston  MI         608   36      186        33:09.9     10:40/M
      15    Kelly Rivers                      Clawson  MI           522   38      193        33:16.5     10:42/M
      16    Michelle Hart                     Royal Oak  MI         261   39      197        33:17.1     10:42/M
      17    Natalie Mansour                                         389   37      229        34:18.8     11:02/M
      18    Kelly Lucas                       Macomb  MI            378   37      249        35:12.6     11:19/M
      19    Rebecca Jonkman                   Rochester  MI         306   35      262        36:04.3     11:36/M
      20    Katie Viviano                     Macomb  MI            647   37      270        36:23.3     11:42/M
      21    Sarah Conley-De Jesus             Auburn Hills  MI      117   35      304        37:57.7     12:12/M
      22    Kristy Guzniczak                  Sterling Heights  M   243   39      363        40:53.7     13:09/M
      23    Sarah Manore                      Macomb  MI            387   35      371        41:15.7     13:16/M
      24    Missy Weaver                      Canton  MI            660   38      381        41:42.4     13:25/M
      25    Zina Bachuwa                      Grand Blanc  MI        19   37      412        44:23.2     14:16/M
      26    Melissa Paternoster               St. Clair Shores  M   469   38      429        45:28.8     14:37/M
      27    Laura Cranston                    Eastpointe  MI        124   35      435        46:03.8     14:48/M
      28    Debbie Ley                        Oxford  MI            369   36      447        46:55.6     15:05/M
      29    Jessica Lapp                      Farmington  MI        358   38      469        48:11.6     15:30/M
      30    Julia Kline                       Grosse Pointe  MI     333   37      484        49:24.7     15:53/M
      31    Evelyn Bearup                     Fenton  MI             30   39      512        50:47.3     16:20/M
      32    Katie Jankowsky                   New Baltimore  MI     291   36      537        51:51.1     16:40/M
      33    Tina Bridwell                     Fraser  MI             65   39      541        52:13.4     16:47/M
      34    Amy Bua                           Clinton Township  M    75   36      542        52:14.7     16:48/M
      35    Melissa Paschke                   Northville  MI        465   38      565        53:52.7     17:19/M
      36    Teri Dobbs                        Utica  MI             161   37      575        54:47.8     17:37/M
      37    Jessica Rowell                    Harrison Township     544   38      589        55:44.3     17:55/M
      38    Paulette Vallad                   Hazel Park  MI        637   38      604        56:44.4     18:15/M
      39    Theresa Cleveland                                       108   39      659      1:03:35.5     20:27/M
      40    Jacqueline Brecht                 New Haven  MI          59   35      671      1:06:16.8     21:18/M
      41    Kelly Scott                       Clinton Township  M   571   39      672      1:06:29.6     21:23/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aimee Ritchie                     Almont  MI            521   41       19        23:29.1      7:33/M
       2    Jen Javor                         Plymouth  MI          296   40       65        27:48.8      8:56/M
       3    Lisa Rollstin                     Troy  MI              538   44       74        28:29.6      9:10/M
       4    Lyndsey Cox                       Saint Clair  MI       122   41       75        28:39.5      9:13/M
       5    Gloria Lane                       New Haven  MI         356   43      120        30:59.5      9:58/M
       6    Laurie Cataldo                    Saint Clair Shores     94   44      135        31:30.4     10:08/M
       7    Jamie Clausen                     St. Clair Shores  M   736   40      136        31:31.4     10:08/M
       8    Joann Wilson                      Clinton Township  M   674   44      146        31:57.0     10:16/M
       9    Amy Gillette                      New Baltimore  MI     227   41      169        32:53.0     10:34/M
      10    Christine Johnson                                       301   43      174        32:56.2     10:35/M
      11    Krista Iossifidis                                       288   41      175        32:57.6     10:36/M
      12    Amy Decker                        Richmond  MI          143   42      177        32:58.3     10:36/M
      13    Renee Niarhos                     Harrison Township     444   41      182        33:04.0     10:38/M
      14    Mary Mullens                      Saint Clair Shores    434   40      200        33:22.6     10:44/M
      15    Shannon Showers                   Saint Clair Shores    581   44      204        33:32.4     10:47/M
      16    Angela Rock                       East China  MI        535   44      213        33:49.8     10:52/M
      17    Sheila Dodds                      Armada  MI            163   43      243        34:54.5     11:13/M
      18    Liz Nodarse-Volpe                 Clinton Township  M   446   43      247        35:07.3     11:17/M
      19    Tara Andrews                      Madison Heights  MI    15   43      253        35:20.7     11:22/M
      20    Rebecca Stout                     New Baltimore  MI     605   42      263        36:04.4     11:36/M
      21    Sharon Seymour                    Washington  MI        575   43      268        36:22.5     11:42/M
      22    Suzanne Williams                  Saint Clair Shores    672   42      286        36:57.7     11:53/M
      23    Jill Devonce                      Utica  MI             155   44      288        37:02.9     11:54/M
      24    Susan Paternoster                 New Baltimore  MI     466   40      296        37:22.3     12:01/M
      25    Tina Frazier                      Roseville  MI         206   40      300        37:44.6     12:08/M
      26    Wendy Griffin                     Fair Haven  MI        240   43      303        37:57.5     12:12/M
      27    Michelle Curtis                   New Baltimore  MI     706   43      326        39:23.9     12:40/M
      28    Andrea Zemens Renaud              Sterling Heights  M   689   44      331        39:39.0     12:45/M
      29    Teffera Kowalske                  Clinton Township  M   343   43      332        39:42.3     12:46/M
      30    Stacy Coakley                     Sterling Heights  M   114   41      343        40:09.4     12:55/M
      31    Aleena Watford                    Utica  MI             656   43      380        41:40.9     13:24/M
      32    Gail Breece                       New Baltimore  MI      61   41      402        43:15.1     13:54/M
      33    Wendy Kohlmann                    Clinton Township  M   339   43      436        46:27.3     14:56/M
      34    Angela Frocillo                   Macomb  MI            210   42      441        46:42.0     15:01/M
      35    Kelly Gorney                      Lake Orion  MI        230   42      470        48:12.3     15:30/M
      36    Cicely Bohms                      Macomb  MI             44   40      479        49:10.1     15:49/M
      37    Nicole Sadaj                      Macomb  MI            553   42      496        50:09.1     16:08/M
      38    Lilia Thomas                      Macomb  MI            624   42      528        51:29.2     16:33/M
      39    Latausha Campbell                 Port Huron  MI         88   44      536        51:50.7     16:40/M
      40    Teresa Andrzejewski               Warren  MI             17   40      567        54:18.5     17:28/M
      41    Jennifer Paschke                  Trenton  MI           464   40      585        55:40.0     17:54/M
      42    Kristy Nofs                       Saint Clair Shores    448   40      631        59:04.6     19:00/M
      43    Cheryl Nelson                     Roseville  MI         441   43      648      1:02:06.9     19:58/M
      44    Audrey Aho                        Center Line  MI         7   43      656      1:02:59.0     20:15/M
      45    Dawn Reynolds                     Macomb  MI            516   44      667      1:06:06.3     21:15/M
      46    Nicole Scott                      Macomb  MI            570   41      673      1:06:31.1     21:23/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Markiewicz                  Armada  MI            391   47       66        27:59.1      9:00/M
       2    Susan Brothers                    Utica  MI              69   49      100        30:09.9      9:42/M
       3    Heather Greig                     Utica  MI             238   49      109        30:30.9      9:48/M
       4    Holly Kirsten                     New Baltimore  MI     328   45      132        31:26.8     10:06/M
       5    Jeanette Menig                    Macomb  MI            412   46      191        33:13.7     10:41/M
       6    Barb Anderson                     Warren  MI             13   49      196        33:16.9     10:42/M
       7    Amy Distefano                     Fair Haven  MI        158   47      199        33:18.9     10:42/M
       8    Janet Gibson                      Clinton Township  M   226   48      223        34:09.5     10:59/M
       9    Kimberly Deceuninck               Macomb  MI            141   49      230        34:20.0     11:02/M
      10    Tracy Warrick                     Macomb  MI            654   47      231        34:23.4     11:03/M
      11    Sarah Boyle                       New Baltimore  MI      53   46      244        35:00.1     11:15/M
      12    Charlotte Mowczan                 Sterling Heights  M   431   45      257        35:48.5     11:31/M
      13    Lisa Territo                      Sterling Heights  M   622   48      264        36:05.0     11:36/M
      14    April Thomas                      Southgate  MI         625   47      271        36:31.2     11:45/M
      15    Cynthia Pruett                    Clinton Township  M   495   47      285        36:57.7     11:53/M
      16    Sandi Frishcosy                   Warren  MI            209   46      308        38:01.8     12:13/M
      17    Kelley Ray                        Clinton Township  M   505   46      324        39:17.4     12:38/M
      18    Ragda El Andere                   Linden  MI            181   49      330        39:36.7     12:44/M
      19    Jo Staten                         New Baltimore  MI     601   47      333        39:44.7     12:47/M
      20    Rachelle Nogueira                 North Street  MI      450   45      354        40:36.6     13:03/M
      21    Kellie Dooge                      New Baltimore  MI     168   48      355        40:38.1     13:04/M
      22    Dawn Graham                       Algonac  MI           231   46      357        40:41.9     13:05/M
      23    Carrie Konior                     Utica  MI             340   45      379        41:40.9     13:24/M
      24    Laurie Donahue                    Utica  MI             164   46      392        42:26.8     13:39/M
      25    Rosemary Donelson                 West Bloomfield  MI   167   47      394        42:42.5     13:44/M
      26    Patty Mande                       Roseville  MI         740   47      417        44:34.7     14:20/M
      27    Helen Johnson                     Roseville  MI         302   49      422        44:59.1     14:28/M
      28    Kim Polin                         Rochester  MI         486   49      423        45:00.6     14:28/M
      29    Susan Dancer                      Sumner  MI           1021   49      451        47:08.7     15:09/M
      30    Cathy Tyson                       Richmond  MI          636   48      455        47:33.1     15:17/M
      31    Stephanie Matthews                Harrison Township     396   47      463        47:54.7     15:24/M
      32    Deanne Kehoe                      Richmond  MI          318   47      489        49:40.8     15:58/M
      33    Wendy Evans                       Warren  MI            709   45      500        50:12.3     16:08/M
      34    Jenifer Palombit                  Sterling Heights  M   461   49      505        50:31.8     16:15/M
      35    Marjorie Wekwert                  Madison Heights  MI   665   45      506        50:32.8     16:15/M
      36    Misty Jackson                     Roseville  MI         289   45      507        50:35.8     16:16/M
      37    Martha Gambrell                   Sterling Heights  M   216   47      523        51:14.8     16:28/M
      38    Kim Plesco                        Harrison Township     483   45      532        51:47.9     16:39/M
      39    Michelle Shekoski                 New Baltimore  MI     579   49      549        52:33.6     16:54/M
      40    Cindy Edwards                     Roseville  MI         177   49      554        52:43.6     16:57/M
      41    Anna Weinberg                                           664   48      555        52:50.8     16:59/M
      42    Shelley Hummel                    Clinton Township  M   283   48      560        53:22.3     17:10/M
      43    Pamela Schilbe                    Milford  MI           565   49      561        53:24.1     17:10/M
      44    Janice Young                      New Baltimore  MI     683   48      564        53:26.7     17:11/M
      45    Jill Cullen                       Birmingham  MI        129   48      576        54:57.8     17:40/M
      46    Michelle Hall                     Clinton Township  M   249   48      583        55:38.7     17:53/M
      47    Colleen Wall                      Marysville  MI        652   46      584        55:39.7     17:54/M
      48    Sheila Faircloth                  Warren  MI            188   46      587        55:44.0     17:55/M
      49    Kelly Hillman                     New Baltimore  MI     267   48      599        56:39.0     18:13/M
      50    Jodie Ihns                        New Baltimore  MI     287   45      602        56:41.2     18:14/M
      51    Annmarie Kasperowicz              Fraser  MI            312   47      615        57:27.1     18:28/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stacey Forehand                   Clarkston  MI         200   51       63        27:41.1      8:54/M
       2    Shelley Stover                    Mount Clemens  MI     607   51       80        29:03.3      9:20/M
       3    Yvonne Kinney                     Utica  MI             326   52      102        30:12.2      9:43/M
       4    Janet Dulecki                     Sterling Heights  M   171   52      205        33:36.9     10:48/M
       5    Laura Render                      Mount Clemens  MI     515   53      265        36:10.4     11:38/M
       6    Mary Bogel                        Harrison Township      43   54      293        37:08.9     11:56/M
       7    Olga Zizelman                     Utica  MI             697   54      299        37:42.2     12:07/M
       8    Laura Scott                       New Baltimore  MI     568   52      309        38:07.6     12:15/M
       9    Theresa Honeycutt                 Clinton Township  M   270   54      313        38:27.0     12:22/M
      10    Chris Lawrence                    Brighton  MI          363   51      317        38:34.4     12:24/M
      11    Donna Mleczko                     Clinton Township  M   425   50      334        39:45.1     12:47/M
      12    Cheryl Murray                     Armada  MI            435   53      350        40:20.5     12:58/M
      13    Charlene Brooks                   Washington  MI        721   53      351        40:20.8     12:58/M
      14    Sandy Horne                       Marysville  MI        280   52      352        40:31.7     13:02/M
      15    Jennett Cherry                    Sterling Heights  M    99   50      378        41:40.9     13:24/M
      16    Lynn Schultz                      Washington  MI        701   53      391        42:26.6     13:39/M
      17    Renee Bleakley                    Macomb  MI             41   52      411        44:12.3     14:13/M
      18    Jennifer Uppleger                 Casco  MI             738   50      416        44:30.2     14:19/M
      19    Julie Garstecki                   Macomb  MI            220   53      450        47:07.1     15:09/M
      20    Diane Dahl                        Harrison Township     711   51      468        48:11.4     15:30/M
      21    Lisa Sawka                        Saint Clair Shores    562   51      491        50:04.8     16:06/M
      22    Amy Robinson                      Macomb  MI            533   50      495        50:07.4     16:07/M
      23    Michele Zerafa                    Roseville  MI         690   51      497        50:10.0     16:08/M
      24    Laura Treanor                     Marysville  MI        632   54      521        51:12.6     16:28/M
      25    Kathy Eklund                      Warren  MI            180   53      547        52:31.8     16:53/M
      26    Rebecca Zainos                    Warren  MI            687   50      553        52:41.2     16:56/M
      27    Debbie Van Amberg                 Troy  MI              638   50      559        53:22.0     17:10/M
      28    Janet Fournier                    Sterling Heights  M   203   50      572        54:26.8     17:30/M
      29    Dawn Kish                         Saint Clair Shores    330   53      573        54:27.1     17:30/M
      30    Kimberly Goodman                  Saint Clair Shores    229   54      574        54:28.6     17:31/M
      31    Lisa Szwast                       Utica  MI             617   51      586        55:43.6     17:55/M
      32    Margaret Wagner                   New Baltimore  MI     649   51      594        56:21.1     18:07/M
      33    Debbie Ross                       Saint Clair Shores    543   54      600        56:39.7     18:13/M
      34    Debbie Overy                      Clinton Township  M   458   54      603        56:41.9     18:14/M
      35    Beth Sinclair                     Warren  MI            586   50      622        57:47.2     18:35/M
      36    Theresa Smolinski                 Utica  MI             594   52      633        59:12.3     19:02/M
      37    Marybeth Braithwaite              Mount Clemens  MI      54   51      636        59:56.5     19:16/M
      38    Wendy Duynslager                  Mount Clemens  MI     174   53      637      1:00:03.9     19:19/M
      39    Gina Besedich                     Macomb  MI             36   51      665      1:05:11.5     20:58/M
      40    Tonya Martin                      Eastpointe  MI        392   51      675      1:07:53.2     21:50/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dianne Jeppson                    Rochester  MI         299   58       86        29:33.2      9:30/M
       2    Kim Kennedy                       Macomb  MI            321   56      148        31:57.3     10:16/M
       3    Monica Hayman                     New Baltimore  MI     262   57      176        32:58.2     10:36/M
       4    Penny Hishon                      Roseville  MI         268   58      221        34:05.0     10:58/M
       5    Laurie Ackerman                   Sterling Heights  M     3   59      258        35:48.5     11:31/M
       6    Kimberly Massa                    Lake Orion  MI        394   56      260        36:01.4     11:35/M
       7    Betty Langell                     Harrison Township     357   59      287        37:02.2     11:54/M
       8    Vicki Moulton                     Otisville  MI         430   55      314        38:30.8     12:23/M
       9    Deborah Colombo                   Clinton Township  M   116   56      338        39:59.0     12:51/M
      10    Janine Petrovich                  Clinton Township  M   478   55      347        40:15.4     12:57/M
      11    Sue Kutskill                      Utica  MI             347   55      365        40:57.5     13:10/M
      12    Betty Thompson                    Madison Heights  MI   629   58      370        41:10.9     13:14/M
      13    Susan Bales                       Clarkston  MI          20   58      386        41:53.3     13:28/M
      14    Heidi Barris                      Utica  MI              23   58      390        42:16.8     13:35/M
      15    Cindy Boone                       Rochester  MI          47   57      400        43:10.6     13:53/M
      16    Laura Soreide                     Troy  MI              704   56      419        44:46.4     14:24/M
      17    Margaret Ackerman                 St. Clair Shores  M     1   56      420        44:49.9     14:25/M
      18    Jane Miller                       Madison Heights  MI   418   57      437        46:27.9     14:56/M
      19    Paula Seeley                      New Haven  MI         572   58      442        46:42.4     15:01/M
      20    Julia Summers                     Macomb  MI            615   58      475        48:36.8     15:38/M
      21    Iris Lane                         Macomb  MI            355   55      519        51:10.1     16:27/M
      22    Roberta Henderson                 Utica  MI             263   57      544        52:23.9     16:51/M
      23    Susan Oshnock                     St. Clair Shores  M   457   57      545        52:25.1     16:51/M
      24    Annette Kaltz                     Warren  MI            308   55      546        52:31.3     16:53/M
      25    Susan Tschirhart                  New Baltimore  MI     635   57      577        55:02.5     17:42/M
      26    Barbara Bentivolio                Royal Oak  MI          35   59      578        55:07.9     17:43/M
      27    Suzanne Bono                      Utica  MI              45   55      579        55:10.1     17:44/M
      28    Cheryl Bartus                     Utica  MI              24   57      592        55:59.5     18:00/M
      29    Diane Brown                       Clinton Township  M   730   58      618        57:34.0     18:31/M
      30    Lori Canepa                       Warren  MI             89   55      620        57:41.0     18:33/M
      31    Kim Ahlborn                       Oxford  MI              5   58      654      1:02:31.4     20:06/M
      32    Linda Auty                        Grosse Pointe  MI      18   55      663      1:04:07.7     20:37/M
      33    Kim Harning                       Harrison Township     258   56      666      1:05:45.8     21:08/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Decker                       Clarkston  MI         146   62      261        36:01.7     11:35/M
       2    Pamela Beatty                     Clinton Township  M   801   61      305        37:58.1     12:12/M
       3    Gloria Yates                      Washington  MI        682   62      321        39:02.5     12:33/M
       4    Marie Ellis                       Washington  MI        183   61      337        39:49.6     12:48/M
       5    Linda Mayotte                     Sterling Heights  M   400   64      385        41:52.7     13:28/M
       6    Barbara Walentowski               Milford  MI           651   64      434        45:50.9     14:44/M
       7    Debbie Keene                      Saint Clair Shores    316   61      454        47:32.5     15:17/M
       8    Kathleen Hermann                  Harper Woods  MI      265   60      465        48:00.2     15:26/M
       9    Elaine Taiariol                   Warren  MI            618   60      487        49:36.5     15:57/M
      10    Kay Danforth                      Clinton Township  M   134   61      488        49:38.9     15:58/M
      11    Cindy Decker                      Clinton Township  M   144   62      540        52:12.7     16:47/M
      12    Martha Geverink                   Macomb  MI            225   64      563        53:26.2     17:11/M
      13    Laurie Tischbein                  Harsens Island  MI    631   63      580        55:33.3     17:52/M
      14    Mary Evans                        Fair Haven  MI        187   63      582        55:34.2     17:52/M
      15    Debbie MacKool                    Warren  MI            381   63      590        55:45.3     17:56/M
      16    Diane Ellis                       Warren  MI            185   62      597        56:36.3     18:12/M
      17    Mary Lambert                      Utica  MI             352   60      605        56:44.5     18:15/M
      18    Ginny Bloxsom                     Roseville  MI          42   63      649      1:02:09.6     19:59/M
      19    Diane Eick                        Clinton Township  M   178   60      650      1:02:09.7     19:59/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen McCabe                   East China  MI        401   67       92        29:41.5      9:33/M
       2    Carolyn Kator                     Sterling Heights  M   314   65      171        32:53.6     10:34/M
       3    Nancy Woodall                     Harrison Township     680   67      190        33:11.9     10:40/M
       4    Gail Starzynski                   Eastpointe  MI        600   69      295        37:20.5     12:00/M
       5    Darlene Radziewicz                Algonac  MI           501   66      369        41:10.0     13:14/M
       6    Bette Kokenes                     Poulsbo  WA           719   69      372        41:16.8     13:16/M
       7    Marilyn Myrna                     Harrison Township     438   65      458        47:44.4     15:21/M
       8    Dolores Brantley                  Utica  MI              57   65      477        48:43.9     15:40/M
       9    Lynda Daniels                     Roseville  MI         135   66      568        54:20.7     17:28/M
      10    Linda Hohf                        New Baltimore  MI     269   65      601        56:40.5     18:13/M
      11    Kathy Kornosky                    Utica  MI             341   67      609        57:10.7     18:23/M
      12    Nancy Lombardo                    Hartland  MI          373   67      614        57:23.5     18:27/M
      13    Darlene Anderson                  Utica  MI              10   65      635        59:49.7     19:14/M
      14    Kathleen Parker                   New Baltimore  MI     463   65      639      1:00:39.4     19:30/M
      15    Maggy Zidar                       Pontiac  MI           692   67      661      1:03:54.3     20:33/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen Hoover                   New Baltimore  MI     277   74      281        36:54.0     11:52/M
       2    Jeanne Jablonski                  Harrison Township     714   73      401        43:13.4     13:54/M
       3    Mary Nassar                       Sterling Heights  M   440   70      464        47:56.0     15:25/M
       4    Laura Sawdon                      Croswell  MI          561   70      471        48:17.7     15:32/M
       5    Judy Moore                        Mount Clemens  MI     427   72      596        56:28.5     18:09/M
       6    Donna Downing                     Port Huron  MI        170   76      674      1:07:16.7     21:38/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Westarb                       Clinton Township  M   666   19        1        18:03.4      5:48/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Boutell                     Grosse Pointe  MI     728   52        3        19:59.2      6:26/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brendan Smigielski                Fraser  MI            593   11       20        24:00.8      7:43/M
       2    Griffin Sibilla                   Marysville  MI        584   13       26        24:42.0      7:57/M
       3    Nicholas Borkowski                Macomb  MI            715   13       29        25:13.6      8:06/M
       4    Mason Brodi                       Utica  MI              67   11       31        25:16.9      8:07/M
       5    Max Javor                         Plymouth  MI          297   11       33        25:22.1      8:09/M
       6    Anthony Roman                     Harrison Township     540   13       36        25:39.8      8:15/M
       7    Blake Raymond                     Macomb  MI            507   11       38        25:43.0      8:16/M
       8    Jimmy Lasceski                    Utica  MI             361    9       39        25:53.6      8:19/M
       9    William Rollstin                  Troy  MI              539   11       43        26:09.4      8:25/M
      10    Matthew Paternoster               New Baltimore  MI     468   13       45        26:17.1      8:27/M
      11    Noah Kari                         Utica  MI             311   12       48        26:37.4      8:34/M
      12    Dean Devonce                      Utica  MI             156   12       49        26:39.9      8:34/M
      13    Aidan Walker                      Utica  MI             712   11       52        26:50.1      8:38/M
      14    Jacob D'Ambrosio                  Roseville  MI         133   11       61        27:23.1      8:48/M
      15    Tyler Brothers                    Utica  MI              70   11       68        28:06.1      9:02/M
      16    Tegan Cunningham                  Macomb  MI            727   9        79        28:53.8      9:17/M
      17    Justin Michajlyszyn               New Baltimore  MI     415   11       84        29:20.0      9:26/M
      18    Nathaniel Kline                   Macomb  MI            336    8       94        30:03.5      9:40/M
      19    Nolan Rybarczyk                   Macomb  MI            552   11      107        30:26.2      9:47/M
      20    Nolan Viviano                     Macomb  MI            648   10      112        30:39.5      9:51/M
      21    Cameron Seymour                   Washington  MI        576   10      113        30:39.6      9:51/M
      22    Blake Deason                      Macomb  MI            139   12      115        30:40.9      9:52/M
      23    Landon Roberts                    Clinton Township  M   530   10      125        31:15.8     10:03/M
      24    Landon Strang                     Utica  MI             612    9      126        31:21.7     10:05/M
      25    Austin Watford                    Utica  MI             657    9      133        31:27.3     10:07/M
      26    Riley Ganger                      North Street  MI      219   11      139        31:40.8     10:11/M
      27    Brett Skonieczny                  Utica  MI             592    7      149        31:58.1     10:17/M
      28    Zavier Myrick                     Macomb  MI            436    9      152        31:59.1     10:17/M
      29    Nicklas Hooton                    New Baltimore  MI     275    9      157        32:15.2     10:22/M
      30    Justin Hooton                     New Baltimore  MI     276    6      159        32:18.0     10:23/M
      31    James Beatty                      New Baltimore  MI      34   11      160        32:25.6     10:25/M
      32    Tyler Watford                     Utica  MI             658   11      173        32:56.0     10:35/M
      33    Kyle Goins                        Utica  MI             228   11      180        33:02.7     10:37/M
      34    Zachary McCollum                  Utica  MI             403   11      181        33:03.3     10:38/M
      35    Justin Strader                    Clarkston  MI         610    9      185        33:09.7     10:40/M
      36    Jonah Strader                     Clarkston  MI         611    8      187        33:10.5     10:40/M
      37    Seth Talbot                       Macomb  MI            619   12      189        33:11.3     10:40/M
      38    Cristiano Ruhl                    Washington  MI        551   10      212        33:47.3     10:52/M
      39    Karsten Miller                    Macomb  MI            421    9      222        34:07.4     10:58/M
      40    Simon Weaver                      Canton  MI            661   11      224        34:15.4     11:01/M
      41    Zachary Price                     Clinton Township  M   493    8      226        34:16.3     11:01/M
      42    Aidan Bearup                      Fenton  MI             31   13      228        34:18.0     11:02/M
      43    Hunter McMaster                   Harrison Township     408   12      242        34:53.7     11:13/M
      44    Matthew Richmond                  Macomb  MI            520   10      256        35:48.1     11:31/M
      45    Anthony Merrill                   Sterling Heights  M   413   12      266        36:21.0     11:41/M
      46    William Hall                      Macomb  MI            717   11      272        36:33.4     11:45/M
      47    Martino Mande                     Roseville  MI         741   13      278        36:47.2     11:50/M
      48    Jacob Reimer                      New Haven  MI         510   10      280        36:53.8     11:52/M
      49    Wesley Lafever                    Macomb  MI            349    8      289        37:05.3     11:55/M
      50    Justin Beatty                     New Baltimore  MI      33    7      291        37:08.2     11:56/M
      51    Hayden Thomas                     Southgate  MI         626   12      294        37:13.3     11:58/M
      52    Gordie Bridwell                   Fraser  MI             66   12      297        37:32.8     12:04/M
      53    Zachary Polk                      Utica  MI             489    8      302        37:46.8     12:09/M
      54    Alexander Sadaj                   Macomb  MI            556   11      327        39:27.0     12:41/M
      55    William Coakley                   Sterling Heights  M   705   8       344        40:11.3     12:55/M
      56    Rylan Frocillo                    Macomb  MI            213    7      360        40:47.2     13:07/M
      57    Jack Manore                       Macomb  MI            388    8      367        41:08.2     13:14/M
      58    Joey Penkala                      Sterling Heights  M   474    8      375        41:37.3     13:23/M
      59    Hunter Burnett                    Sterling Heights  M    81    8      393        42:28.8     13:39/M
      60    Roman Zieleniewski                Washington  MI        694   10      432        45:34.4     14:39/M
      61    Unknown Partic. 724                                     724           452        47:26.4     15:15/M
      62    Dakota Ropp                       Harrison Township     542   11      459        47:46.5     15:22/M
      63    Kevin Rowell                      Harrison Township     545   10      460        47:46.9     15:22/M
      64    Nathan Petrat                     Lake Orion  MI        477   13      467        48:10.9     15:29/M
      65    Sawyer Myrick                     Macomb  MI            437    7      478        49:05.3     15:47/M
      66    Henry Kline                       Grosse Pointe  MI     335    8      482        49:24.0     15:53/M
      67    Mikel McLean                      Utica  MI             407    9      504        50:27.2     16:13/M
      68    Peyton Lafontaine                 Utica  MI             350    9      508        50:42.0     16:18/M
      69    Eric Jankowsky                    New Baltimore  MI     292    9      518        51:03.3     16:25/M
      70    Ethan McCollum                    Utica  MI             402   10      526        51:16.8     16:29/M
      71    Garrett Losito                    Roseville  MI         377   12      552        52:40.0     16:56/M
      72    Aidan Andrus                                             16    8      556        52:51.5     17:00/M
      73    Javier Thwany                     Utica  MI             630   11      557        53:16.8     17:08/M
      74    Charles Steen                     Port Huron  MI        603    7      569        54:24.9     17:30/M
      75    Ryan Nofs                         Saint Clair Shores    449    9      581        55:33.7     17:52/M
      76    Braeden Rowell                    Harrison Township     546    9      588        55:44.1     17:55/M
      77    Evan Straughen                    Rochester Hills  MI   613    5      608        57:10.0     18:23/M
      78    Evan Cranston                     Eastpointe  MI        125    8      641      1:01:31.1     19:47/M
      79    Jamar Pippen                      Utica  MI             481    9      658      1:03:28.9     20:24/M
      80    Colin Harding                     Utica  MI             255   12      660      1:03:41.6     20:29/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Spilko                      Macomb  MI            597   17       21        24:01.1      7:43/M
       2    Jack Braithwaite                  Mount Clemens  MI      55   16      236        34:31.2     11:06/M
       3    Juandiego Zainos                  Warren  MI            688   15      320        38:52.4     12:30/M
       4    Jake Spilko                       Macomb  MI            596   15      335        39:48.3     12:48/M
       5    Hunter Pruett                     Clinton Township  M   496   19      612        57:18.3     18:25/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anthony Kempisty                  New Baltimore  MI     320   20        7        21:15.4      6:50/M
       2    Corey Perkins                     Clinton Township  M   476   21      408        44:10.3     14:12/M
       3    Josh Leach                        Sterling Heights  M   365   22      430        45:30.9     14:38/M
       4    Brendan Koch                      Macomb  MI            337   20      522        51:14.7     16:28/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joey Jenuwine                     Allenton  MI          298   25       30        25:14.5      8:07/M
       2    Zachary Roberson                  Waterford  MI         526   25       47        26:25.3      8:30/M
       3    Brandon Perkins                   Macomb  MI            475   25       81        29:05.1      9:21/M
       4    Brian Piper                       Utica  MI             480   25       82        29:05.8      9:21/M
       5    James Dupuie                      Almont  MI            173   25      110        30:33.3      9:49/M
       6    Andrew Shelton                    Fenton  MI           1113   29      145        31:57.0     10:16/M
       7    Andrew Denler                     Mount Clemens  MI     152   26      208        33:43.1     10:50/M
       8    Antonino Cannatella               Macomb  MI             90   25      273        36:38.0     11:47/M
       9    Matthew Calderone                 Algonac  MI            84   29      328        39:27.5     12:41/M
      10    Shelby Metz                       Armada  MI            414   25      362        40:52.0     13:08/M
      11    Andrew Miller                     Saint Clair Shores    420   29      415        44:28.2     14:18/M
      12    Karen Bryant                      Utica  MI              72   29      448        46:56.2     15:05/M
      13    Jeremy Bartus                     Clinton Township  M    25   29      591        55:59.3     18:00/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Rochelle                     Walled Lake  MI       534   31       22        24:01.5      7:43/M
       2    Joe Pysh                          Sterling Heights  M   499   30       28        25:13.4      8:06/M
       3    Jason Curry                       Troy  MI              130   31      127        31:23.0     10:05/M
       4    David Gerard                      New Haven  MI         224   33      315        38:31.2     12:23/M
       5    Patrick Keene                     Saint Clair Shores    317   34      453        47:27.1     15:15/M
       6    Nathan Landoski                   Warren  MI            354   33      473        48:35.5     15:37/M
       7    Adam Cook                         Redford  MI           119   32      623        57:47.8     18:35/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charlie Han                       Clinton Township  M   254   36        6        21:12.8      6:49/M
       2    Jeff Liebzeit                     Eastpointe  MI        371   36       10        22:23.2      7:12/M
       3    Scott Allport                     Macomb  MI              8   37       40        25:54.1      8:20/M
       4    Brandon Bastuba                   Clinton Township  M    27   36       73        28:24.4      9:08/M
       5    Christopher Wilkewicz             Utica  MI             671   38       90        29:40.9      9:32/M
       6    David Krzysik                     Plymouth  MI          345   38      103        30:12.4      9:43/M
       7    Michael Harris                    Macomb  MI            259   38      105        30:13.8      9:43/M
       8    Thomas Sadaj                      Macomb  MI            554   39      121        31:01.7      9:58/M
       9    Jeffrey Clifton                   New Baltimore  MI     109   39      129        31:26.2     10:06/M
      10    Patrick Lord                      Clinton Township  M   376   35      131        31:26.4     10:06/M
      11    Joel Hooton                       New Baltimore  MI     273   39      158        32:15.7     10:22/M
      12    Steven Strader                    Clarkston  MI         609   36      188        33:10.5     10:40/M
      13    Collin Kutscher                   Macomb  MI            739   35      192        33:13.9     10:41/M
      14    Ryan Verna                        Port Huron  MI        646   39      209        33:44.0     10:51/M
      15    Joshua Lucas                      Macomb  MI            379   36      250        35:14.2     11:20/M
      16    Ernest Cranston                   Eastpointe  MI        123   38      251        35:14.6     11:20/M
      17    John Reimer                       New Haven  MI         509   36      282        36:54.5     11:52/M
      18    James Beatty                      New Baltimore  MI      32   39      292        37:08.5     11:56/M
      19    Daniel Polk                       Utica  MI             488   37      301        37:46.4     12:09/M
      20    David Goins                       Utica  MI             800   37      340        40:06.0     12:54/M
      21    Nathan Manore                     Macomb  MI            386   36      366        41:06.8     13:13/M
      22    Dinesh Chawla                     New Baltimore  MI      98   38      388        42:11.9     13:34/M
      23    Joseph Fillo                      Macomb  MI            191   35      407        44:08.6     14:11/M
      24    Eric Jankowsky                    New Baltimore  MI     290   39      517        51:02.2     16:25/M
      25    Walter Adkins                     Detroit  MI             4   35      548        52:33.2     16:54/M
      26    Jonathan Cleveland                New Baltimore  MI     106   38      662      1:04:05.7     20:36/M
      27    Kyle Decker                       Saint Clair Shores    147   37      668      1:06:06.8     21:15/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Derrick Breece                    New Baltimore  MI      60   40       56        27:06.7      8:43/M
       2    Matthew Yurenka                   New Baltimore  MI     685   40       58        27:13.8      8:45/M
       3    Jason Paternoster                 New Baltimore  MI     467   41      101        30:11.8      9:42/M
       4    Bryan Deason                      Macomb  MI            138   42      116        30:41.3      9:52/M
       5    Edward Zmich                      Macomb  MI            699   42      137        31:36.3     10:10/M
       6    Neal Ruhl                         Washington  MI        550   40      211        33:47.2     10:52/M
       7    Paul Richmond                     Macomb  MI            519   41      254        35:24.3     11:23/M
       8    John Lafever                      Macomb  MI            348   40      290        37:06.9     11:56/M
       9    John O'Loughlin                   Grosse Pointe  MI     452   42      345        40:13.9     12:56/M
      10    Todd Zieleniewski                 Washington  MI        693   44      433        45:35.2     14:39/M
      11    Kenn Bearup                       Fenton  MI             29   42      513        50:47.4     16:20/M
      12    John Khamis                       Sterling Heights  M   324   40      515        50:53.0     16:22/M
      13    Tederial Hall                     Clinton Township  M   250   43      520        51:10.3     16:27/M
      14    Jeremy Nofs                       Saint Clair Shores    447   40      593        56:05.3     18:02/M
      15    Mark Deering                      Richmond  MI          148   41      646      1:02:04.8     19:57/M
      16    Tim Guzniczak                     Sterling Heights  M   244   40      655      1:02:33.7     20:07/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sal Desalvo                       Battle Creek  MI      718   45        8        22:11.8      7:08/M
       2    Christopher Mira                  Fraser  MI            423   45       32        25:18.2      8:08/M
       3    Jeffrey Sibilla                   Marysville  MI        583   46       41        25:54.8      8:20/M
       4    Eric Hall                         Macomb  MI           1043   46       60        27:17.2      8:46/M
       5    Doug Schultz                      Washington  MI        702   47       85        29:30.8      9:29/M
       6    James Michajlyszyn                New Baltimore  MI     416   48      106        30:23.8      9:46/M
       7    Paul Calmi                        Sterling Heights  M    86   48      119        30:53.9      9:56/M
       8    Ed Fromm                          Utica  MI             214   48      134        31:28.3     10:07/M
       9    Dennis Skonieczny                 Utica  MI             591   45      153        31:59.1     10:17/M
      10    Daniel Mowczan                    Sterling Heights  M   432   45      184        33:07.8     10:39/M
      11    Byron Miller                      Macomb  MI            419   45      298        37:38.0     12:06/M
      12    Ricky De Jesus                    Auburn Hills  MI      137   45      306        37:58.2     12:12/M
      13    Christopher Ray                   Clinton Township  M   506   49      311        38:20.1     12:20/M
      14    Paul Ganger                       North Street  MI      218   47      329        39:29.8     12:42/M
      15    Jim Spilko                        Macomb  MI            595   49      336        39:48.9     12:48/M
      16    Jeffry Frocillo                   Macomb  MI            211   46      359        40:45.3     13:06/M
      17    James Renaud                      Sterling Heights  M   512   45      384        41:44.9     13:25/M
      18    Roy Matthews                      Harrison Township     397   47      462        47:53.9     15:24/M
      19    Craig Plesco                      Harrison Township     482   48      533        51:48.2     16:39/M
      20    Mike Zitny                        Eastpointe  MI        696   45      538        52:04.0     16:45/M
      21    Greg Vanamberg                    Warren  MI            641   49      558        53:21.6     17:09/M
      22    Rodney Moore                      Warren  MI            426   47      619        57:39.6     18:32/M
      23    Robert Sinclair                   Warren  MI            585   48      624        57:48.1     18:35/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Trabucchi                    Berkley  MI           729   52        4        20:46.0      6:41/M
       2    Ken Render                        Macomb  MI            514   53       15        23:03.6      7:25/M
       3    Douglas Johnson                   Troy  MI              304   50       18        23:24.2      7:31/M
       4    Robert Mulka                      Utica  MI             433   53       24        24:31.8      7:53/M
       5    John Jaranson                     Dearborn  MI          295   53       37        25:41.2      8:15/M
       6    Ron Horne                         Marysville  MI        281   53       99        30:09.1      9:42/M
       7    Dan Digregorio                    Troy  MI              703   53      154        32:12.7     10:21/M
       8    Michael Sekich                    Sterling Heights  M   573   51      165        32:42.3     10:31/M
       9    Russell Donelson                  West Bloomfield  MI   166   50      227        34:16.9     11:01/M
      10    Dave Greenway                     Macomb  MI            235   50      232        34:23.4     11:03/M
      11    Darel Owens                       Washington  MI        459   51      234        34:25.7     11:04/M
      12    Gary Hopp                         Washington  MI        278   51      239        34:35.3     11:07/M
      13    Kenneth Vanblaricum               Brighton  MI          642   50      318        38:34.9     12:24/M
      14    Paul Strickland                   Sterling Heights  M   614   53      403        43:19.6     13:56/M
      15    Vincent Rudnik                    Roseville  MI         549   51      406        44:08.1     14:11/M
      16    Jeffrey Carrothers                Fair Haven  MI         91   53      427        45:07.3     14:30/M
      17    Greg Fischer                      Macomb  MI            197   52      438        46:30.6     14:57/M
      18    Darryl Gambrell                   Sterling Heights  M   217   52      525        51:15.3     16:29/M
      19    Kirk Kasperowicz                  Fraser  MI            313   50      616        57:28.9     18:29/M
      20    Phillip Foss                      Utica  MI             202   53      627        58:49.7     18:55/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Roberts                                            528   59        5        21:10.3      6:48/M
       2    John Van Valkenburg               Washington  MI        640   55        9        22:15.5      7:09/M
       3    Captain America                   Royal Oak  MI           9   55       12        22:39.9      7:17/M
       4    Tom Kaltz                         Warren  MI            307   55       27        24:57.3      8:01/M
       5    Dan Leib                          Clinton Township  M   367   56       54        27:03.5      8:42/M
       6    Ron Weier                         Clinton Township  M   663   56       64        27:41.1      8:54/M
       7    Tom Kotenko                       Macomb  MI            342   56       67        28:06.0      9:02/M
       8    Gregory Calderone                 Algonac  MI            83   56      215        33:54.2     10:54/M
       9    Joe Kish                          Saint Clair Shores    329   55      445        46:53.4     15:05/M
      10    Lintner Ellis                     Warren  MI            184   56      598        56:36.3     18:12/M
      11    Lee Anderson                      Utica  MI              11   59      638      1:00:07.2     19:20/M
      12    Larry Ahlborn                     Oxford  MI              6   58      652      1:02:28.5     20:05/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Standiford Jr             Warren  MI            598   61      124        31:15.6     10:03/M
       2    Steven Nielson                    Center Line  MI       445   62      178        32:59.2     10:36/M
       3    James Robelli                     Macomb  MI            523   62      237        34:31.9     11:06/M
       4    Ken Kronner                       Warren  MI            344   62      241        34:49.1     11:12/M
       5    Paul Ranke                        Waterford  MI         502   62      259        35:52.7     11:32/M
       6    Ron Bousson                       Warren  MI             51   61      323        39:14.8     12:37/M
       7    Glen Wold Jr                      Clinton Township  M   677   60      348        40:18.2     12:57/M
       8    Wilfred H Scharoll                Clinton Township  M   563   61      413        44:25.8     14:17/M
       9    Mark Bales                        Clarkston  MI          21   63      595        56:23.7     18:08/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Chinneck                     Clinton Township  M   716   67      122        31:04.1      9:59/M
       2    Daniel Balon                      Washington  MI         22   68      201        33:26.1     10:45/M
       3    David Roberts1950                 Saint Clair Shores    531   66      466        48:06.9     15:28/M
       4    John Summers                      Macomb  MI            616   65      474        48:36.0     15:38/M
       5    Thomas Lombardo                   Hartland  MI          374   68      613        57:23.2     18:27/M
       6    Stephen Gaarenstroom              Warren  MI            215   67      630        58:52.1     18:56/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ervin Rock                        New Baltimore  MI     536   70       88        29:35.7      9:31/M
       2    Laurence Keeler                   East China  MI        315   74      312        38:25.8     12:21/M

8K

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana Davidson                     Royal Oak  MI        1023   25        5        35:12.7      7:11/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Frances Laird                     Utica  MI            1073   44       33        42:37.6      8:42/M
Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jade Burnett                      Sterling Heights  M  1014   13       11        36:56.6      7:32/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lilly McMaster                    Harrison Township    1086   15       73        49:41.5     10:08/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Bonus                       Macomb  MI           1141   20       15        37:59.7      7:45/M
       2    Kendall Kehoe                     Richmond  MI         1063   22       37        43:50.9      8:57/M
       3    Carlyn Mayes                      Bay City  MI         1084   21       39        44:21.1      9:03/M
       4    Courtney Daman                    Sterling Heights  M  1020   24       61        47:54.1      9:47/M
       5    Shelby Lisa                       Utica  MI            1079   23       89        52:18.5     10:40/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stacey Beem                       Bay City  MI         1010   29        8        36:19.4      7:25/M
       2    Afton Seeley                      Miami  FL            1111   27       25        40:46.9      8:19/M
       3    Kirstin James                     St. Clair Shores  M  1056   26       28        42:14.6      8:37/M
       4    Jennifer Meller                   Clinton Township  M  1090   29       54        47:39.6      9:43/M
       5    Brooke Martino                    Madison Heights  MI  1082   25       71        48:59.7     10:00/M
       6    Bethan Angell                     Villa Park  IL       1002   26       79        50:38.0     10:20/M
       7    Sarah Smith                       Gaines  MI           1117   26       85        51:36.1     10:32/M
       8    Michelle Kolasa                   Utica  MI            1070   28       94        53:14.0     10:52/M
       9    Sarah Hortin                      Walled Lake  MI      1051   27      103        56:28.6     11:31/M
      10    Michelle Heroux                   Sterling Heights  M  1049   25      121      1:01:56.9     12:38/M
      11    Andrea Olson                      Clinton Township  M  1095   29      126      1:07:46.3     13:50/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melanie Bender                    Mount Clemens  MI    1012   32       18        38:41.8      7:54/M
       2    Aimee Kalisz                      Harrison Township    1060   30       21        38:52.1      7:56/M
       3    Denise Heigl                      Warren  MI           1047   33       26        41:17.8      8:26/M
       4    Christina Maria Hill              Harrison Township    1081   30       29        42:19.8      8:38/M
       5    Kathryn Kline                     Utica  MI            1067   33       91        52:42.1     10:45/M
       6    Kristin Kirchhoff                 New Baltimore  MI    1065   30       95        53:35.5     10:56/M
       7    Lisa McClelland                   Clinton Township  M  1085   33      102        55:37.3     11:21/M
       8    Kalyn Kowalski                    New Baltimore  MI    1071   34      112        58:48.4     12:00/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Jelinek                     Warren  MI           1143   35       32        42:37.1      8:42/M
       2    Karen Kohler                      Rochester Hills  MI  1068   36       49        46:18.7      9:27/M
       3    Rebecca Cole                      New Baltimore  MI    1018   38       59        47:49.9      9:46/M
       4    Melissa Lieckfelt                 New Baltimore  MI     700   36       60        47:50.0      9:46/M
       5    Rebecca Schultz                   Macomb  MI           1110   38       67        48:41.5      9:56/M
       6    Lisa Sertyn                       Utica  MI            1112   38       69        48:55.3      9:59/M
       7    Christina Dudley                  Memphis  MI          1032   37       81        50:41.7     10:21/M
       8    Katie Stenger                     Troy  MI             1123   37       84        51:30.7     10:31/M
       9    Rae Karolyi                       Macomb  MI           1061   37       99        53:52.2     11:00/M
      10    Tricia Latella                    Royal Oak  MI        1074   35      109        57:41.2     11:46/M
      11    Kelly Beeker                      Saint Clair Shores   1009   36      110        58:26.4     11:56/M
      12    Christina Starrman                Rochester Hills  MI  1121   37      120      1:01:40.6     12:35/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Beth Belk                         Sterling Heights  M  1011   42       40        44:23.1      9:03/M
       2    Julie Hanson                      Farmington  MI       1044   40       46        45:27.9      9:17/M
       3    Stacie Ziehm                      Harrison Township    1139   44       55        47:41.3      9:44/M
       4    Siobhan Calandrelli               Macomb  MI           1015   40       56        47:42.8      9:44/M
       5    Jessica Rosillo                   New Baltimore  MI    1147   41       57        47:46.0      9:45/M
       6    Yanyan Xu                         Troy  MI             1136   44       77        50:26.9     10:18/M
       7    Tiffany McNair                    New Baltimore  MI    1087   40      106        57:12.1     11:40/M
       8    Maria Swiatkowski                 New Haven  MI        1126   43      113        58:48.4     12:00/M
       9    Julie Hlywa                       Grosse Pointe  MI    1050   40      114        58:48.8     12:00/M
      10    Lori Decaussin                    New Baltimore  MI    1026   44      117      1:01:24.2     12:32/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Palmeri                     Buffalo  NY          1096   47       38        44:14.0      9:02/M
       2    Lisa Hensler-Williams             Macomb  MI           1048   48       48        45:49.8      9:21/M
       3    Debi Raab                         Clinton Township  M  1103   49       66        48:39.3      9:56/M
       4    Stacy Nakoski                     Birmingham  MI       1093   48       74        49:44.8     10:09/M
       5    Michele Debski                    St. Clair Shores  M  1025   49       80        50:38.8     10:20/M
       6    Denise Nonte                      Sterling Heights  M  1094   47       90        52:27.1     10:42/M
       7    Tammie Teall                      Clinton Township  M  1127   45       96        53:37.6     10:57/M
       8    Diana Kressner                    Macomb  MI           1072   48      101        55:27.9     11:19/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Darlene Reimann                   Troy  MI             1104   53       50        46:49.4      9:33/M
       2    Wendy Webster-Fischer             Macomb  MI           1129   50       64        48:19.4      9:52/M
       3    Tricia Li                         Saint Clair  MI      1078   50       83        51:23.0     10:29/M
       4    Ann Gabhart                       Southfield  MI       1038   54      100        54:41.6     11:10/M
       5    Abigail Gibson                    New Baltimore  MI    1040   53      105        56:36.4     11:33/M
       6    Jacqueline Brown                  Washington  MI       1013   52      111        58:39.2     11:58/M
       7    Bonnie Barden                     Utica  MI            1006   54      124      1:06:07.4     13:30/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janet Hunnius                     South Lyon  MI        284   56       45        45:18.1      9:15/M
       2    Kelly Walters                     Troy  MI             1128   55       51        46:49.9      9:33/M
       3    Christine Lecik-Schemansky        Ray  MI              1076   56       68        48:52.9      9:58/M
       4    Debbie Angell                     Oxford  MI           1003   56       78        50:33.9     10:19/M
       5    Patti Gullett                     Clinton Township  M  1042   56      125      1:07:44.6     13:49/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen Clark                    Fraser  MI           1017   60       35        43:07.1      8:48/M
       2    Susanne Hayman                    Hartland  MI         1046   61       65        48:36.6      9:55/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Baker                       Hudson  MI           1005   65      123      1:05:55.5     13:27/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Frasier                      Grand Blanc  MI      1037   72      122      1:03:23.2     12:56/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Drew Renaud                       Sterling Heights  M  1106   14        1        31:58.8      6:31/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chad Whitton                      St. Clair Shores  M  1130   43        4        33:57.2      6:56/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexander Hanson                  Farmington  MI       1045   13       63        48:14.1      9:51/M
       2    Christopher Dudley                Memphis  MI          1033    0       82        50:43.8     10:21/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Zhong                        Troy  MI             1138   16       36        43:31.8      8:53/M
       2    Vaughn Slusher                    Fort Gratiot  MI     1116   16       92        52:42.5     10:45/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam Snider                       Fort Gratiot  MI     1119   25       17        38:39.9      7:53/M
       2    Chris Forehand                    Clarkston  MI        1036   27       19        38:42.9      7:54/M
       3    Matthew Mellado                   Clinton Township  M  1089   28       30        42:21.1      8:39/M
       4    Andrew Mellado                    Harrison Township    1088   28       44        45:00.5      9:11/M
       5    Dom Martino                       Troy  MI             1083   29       47        45:40.2      9:19/M
       6    David Patrick                     Madison Heights  MI  1097   26       70        48:59.1     10:00/M
       7    Kyle Distelrath                   Marysville  MI       1030   28       97        53:39.2     10:57/M
       8    Mitchell Hortin                   Walled Lake  MI      1052   29      104        56:29.4     11:32/M
       9    David Kimmel                      Sterling Heights  M  1064   25      116      1:00:58.5     12:27/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Miller                      Highland  MI         1091   32        2        32:37.6      6:39/M
       2    Chris Woody                       Macomb  MI           1135   32        3        33:22.2      6:49/M
       3    Jacob Smith                       Gaines  MI           1118   30       10        36:40.6      7:29/M
       4    Andrew Pettibone                  Clinton Township  M  1099   33       13        37:10.8      7:35/M
       5    Ryan Horiski                      Eastpointe  MI       1144   31       31        42:36.5      8:42/M
       6    Dennis Karwowski                  Saint Clair Shores   1062   33       88        52:15.3     10:40/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mason Goodman                     Aurora  OH           1145   36       12        37:03.5      7:34/M
       2    Bryan Decker                      New Baltimore  MI    1028   39       23        40:13.9      8:12/M
       3    Brandon Cole                      New Baltimore  MI    1019   35       24        40:17.0      8:13/M
       4    Dean Goulette                     Harrison Township    1041   35      107        57:25.1     11:43/M
       5    Tim Kolasa                        Utica  MI            1069   36      128      1:10:13.6     14:20/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Davenport                   East China  MI       1022   40       14        37:14.9      7:36/M
       2    Jeffrey Sutton                    Highland  MI         1125   42       53        47:28.8      9:41/M
       3    Abe Jamil                         Utica  MI            1057   41       58        47:46.1      9:45/M
       4    Anthony Bedogne                   Ypsilanti  MI        1008   41       98        53:51.8     10:59/M
       5    Adam Decaussin                    New Baltimore  MI    1027   44      118      1:01:24.9     12:32/M
       6    Matthew Starrman                  Rochester Hills  MI  1122   40      119      1:01:39.2     12:35/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bret Showers                      Saint Clair Shores   1114   48        9        36:28.9      7:27/M
       2    David Baier                       Macomb  MI           1004   45       16        38:26.9      7:51/M
       3    Feng Zhong                        Troy  MI             1137   46       41        44:27.9      9:04/M
       4    Robert Lenning                    Clinton Township  M  1077   47       62        48:05.0      9:49/M
       5    William Slusher                   Fort Gratiot  MI     1115   48       93        52:43.8     10:46/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Queeno                       Buffalo  NY          1101   53        6        35:43.5      7:17/M
       2    Mark Bonus                        Macomb  MI           1142   53       22        39:33.9      8:04/M
       3    Matthew Reimann                   Troy  MI             1105   54       27        41:57.2      8:34/M
       4    Tom Mager                         Harrison Township    1080   54       43        44:38.8      9:07/M
       5    Jim Zittel                        Waterford  MI        1140   54       52        47:13.5      9:38/M
       6    Frank Williams                    Macomb  MI           1133   51       75        49:50.9     10:10/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerald Schimelfening              Sterling Heights  M  1109   55        7        35:55.6      7:20/M
       2    Randy Willenberg                  Emmett  MI           1131   57       86        51:39.6     10:32/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Timothy Cardy                     St. Clair Shores  M  1016   60       20        38:44.3      7:54/M
       2    Jim Spruytte                      Richmond  MI         1120   61       34        43:01.1      8:47/M
       3    Timothy Gauthier                  Rochester  MI        1039   62       76        50:17.5     10:16/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gene Sawdon                       Croswell  MI         1108   65       42        44:31.7      9:05/M
       2    James Graves                      Grosse Pointe  MI    1146   67       87        51:46.6     10:34/M
       3    Jerry Klein                       Macomb  MI           1066   66      115      1:00:07.3     12:16/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Anderson                    Armada  MI           1001   71       72        49:14.3     10:03/M
       2    Jimmy Kaczanowski                 St. Clair Shores  M  1059   70      108        57:27.2     11:43/M
       3    Robert Stocker                    East Lansing  MI     1124   74      127      1:08:15.3     13:56/M